Menu
Metoda Feldenkraisa PDF Drukuj Email

WPROWADZENIE

Metoda Feldenkraisa® polega na odkrywaniu siebie, poznawaniu własnego ciała, rozwijaniu swoich możliwości poprzez ruch. Istotą tego procesu jest zdolność naszego układu nerwowego do ciągłych zmian dotyczących sposobu poruszania się, reagowania na bodźce.

Ludzki mózg może stale wytwarzać nowe, bardziej funkcjonalne wzorce ruchowe. Jest to najlepiej widoczne u niemowląt, które uczą się raczkować, siadać, chodzić. Jednak wraz z upływem czasu, przestajemy rozwijać nasz potencjał, ograniczając się jedynie do wcześniej nabytych wzorców ruchowych. Wzorce te często stają się bezużyteczne, czy wręcz szkodliwe dla naszego aparatu ruchu i prowadzą do licznych przeciążeń stawów, mięśni, wad kręgosłupa oraz dolegliwości bólowych. Ma to odniesienie również do sposobu myślenia, zachowania w różnych sytuacjach, postrzegania siebie.

Podczas zajęć grupowych metodą Feldenkraisa®, uczymy się na nowo takich czynności jak chodzenie, wstawanie, oddychanie, obracanie się, unoszenie nogi.. Lekcja umożliwia odkrycie alternatywnej metody poprowadzenia określonego ruchu i wytworzeniu się nowych, lepszych wzorców ruchowych. Zajęcia rozwijają ciekawość własnego ciała, a bezpieczny i zdrowy ruch zmniejsza dolegliwości bólowe. Nasz aparat ruchu staje się na nowo sprawny, a każdy ruch wydaje się łatwy i przyjemny.TECHNIKI

Lekcje prowadzone są w formie grupowej:

ATM (Awareness Through Movement) – Świadomość Poprzez Ruch
DLA KOGO?

*DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY CHCĄ POPRAWIĆ JAKOŚĆ ŻYCIA, ŻYĆ BEZ BÓLU, COFNĄĆ BIOLOGICZNY CZAS.

*Dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć potencjał ruchowy, żyć bez bólu, poprawić koordynację wzrokowo - ruchową i koordynację ruchowo - oddechową, co sprawi, że ruch będzie pełen wdzięku, gracji.

*Dla tancerzy, muzyków, aktorów czy sportowców chcących zwiększyć swój potencjał.

*Dla terapeutów, rehabilitantów, ludzi zainteresowanych pracą z ciałem, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę.

*Dla osób z problemami w obrębie aparatu ruchu (profilaktyka bólów kręgosłupa i innych dolegliwości bólowych).

 

Prowadzimy również małe grupy terapeutyczne i pracę indywidualną dla osób z konkretnymi problemami ruchowymi lub zaburzeniami neurologicznymi.Korzyści z regularnego uczestniczenia w zajęciach Metody Feldenkraisa®:


* Lepsze samopoczucie (fizyczne i psychiczne)
* Poprawa postawy ciała, większa ruchomość stawów
* Lepsza koordynacja ruchowa
* Skuteczna walka ze stresem
* Zwiększenie potencjału ruchowego
* Łatwość i gracja ruchów
* Poprawa funkcjonowania zmysłów
* Większa świadomość siebie, umiejętność kierowania uwagi i łatwość jasnego myślenia
* Redukcja bólu i zmęczenia
* Unikanie kontuzji
* Zmiana wzorców ruchowych na bardziej funkcjonalne, łatwiejsze i zdrowsze.